Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otázky, které přinesla vládní krize

19. 04. 2011 13:00:00
Noční jednání K12, kde se strany vládní trojkoalice dohodly na pokračování vládní spolupráce, přineslo další kapitolu do politické frašky, kterou vláda hraje s občany. Co je ale mnohem důležitější, nijak neodpovědělo na otázky, jež v době vládního bratrovražedného boje vystoupily na povrch. Tímto krokem dokončila vláda proces ztráty posledního zbytku důvěryhodnosti, který měla.

To ale v žádném případě neznamená, že nejsou vládní strany povinny vysvětlit a objasnit řadu věcí, které byly v posledních dnech a týdnech zveřejněny a ke kterým se ODS, TOP 09 a VV odmítají nyní, po uzavření míru, vyjadřovat. Sociální demokracie ale nepřipustí, aby za touto vládní krizí, která v plné nahotě odkryla špínu této vlády, zůstal pouze obláček dýmu a žádné odpovědi.

ČSSD chce proto od stran vládní koalice slyšet odpovědi na následující otázky:

1) Jsou stále ještě VV, resp. ABL, nevětším ohrožením demokracie od roku 1989, jak řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, a jde o privatizační projekt veřejné moci, něco, co ohrožuje demokratický stát v jeho základech, jak říká Miroslav Kalousek?

2) Jaký bude další postup vlády v deABeLizaci státní správy, pokud zůstává bývalý personální ředitel ABL Josef Dobeš ministrem školství?

3) Pokud bylo prioritou této vlády při změnách na ministerstvu vnitra očištění úřadu od vlivu bezpečnostních agentur, jak je možné, že ministrem vnitra se má stát jednatel detektivní agentury SUB S.A. Jan Kubice?

4) Potvrdil či vyvrátil Vít Bárta koaličním partnerům, zda je dokument plánující ovládnutí státní správy ze strany ABL skrze Věci veřejné autentický? A je pro vládu zakládající svou existenci na boji s korupcí přípustné, aby jedním z jejích hlavních představitelů i nadále zůstával Vít Bárta, který v roce 2008 řekl: „Je třeba si přiznat, že my jako top management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém minimálně nepodporujeme – například děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionalismus?“

5) Vysvětlily svým koaličním partnerům Věci veřejné, zda byla strana financována ABL, či nikoli? Radek John tvrdí, že ano, ABL že nikoli. A jaké je tedy propojení VV a ABL? Ministr Kalousek tuto stranu označil za politickou divizi ABL.

6) V případě pokračování trojkoalice se bude vláda opírat i o hlas Víta Bárty. Je již jasné, zda uplácel Vít Bárta své poslance Kočí a Škárku, nebo jim jen půjčoval? Už mají členové této tzv. protikorupční vlády jasno v tom, zda Vít Bárta pral či nepral špinavé peníze při finančních transakcích se svými poslanci?

7) Bude Bártův byt na pražském Klárově i nadále operačním centrem všech ministerstev řízených Věcmi veřejnými, jak o tom hovoří nejenom bývalí poslanci VV Kočí se Škárkou?

8) Nutil Miroslav Kalousek protizákonně své úředníky k tomu, aby byl hazard dostupný na internetu i dětem, jak tvrdí VV ve svém trestním oznámení?

9) Jaké kauzy ODS šetří ministerstvo vnitra, jak řekl ministr vnitra Radek John, a bude toto vyšetřování pokračovat i po jmenování nového ministra vnitra?

10) Znamená setrvání Věcí veřejných ve vládě, že bude i nadále sledování politické konkurence tolerovaným standardem uvnitř koaličních stran, jako tomu bylo v případě politiků ODS na Praze 1 a 11 ze strany ABL a Víta Bárty s Jaroslavem Škárkou?

11) Shodly se koaliční strany na tom, zda ministr Fuksa opravdu přihlížel krádežím za bílého dne v Lesích ČR, jak tvrdí VV ve svém trestním oznámení, nebo naopak chtěl Vít Bárta ovládnout 6miliardový byznys se dřevem v Lesích ČR, jak tvrdí ministr zemědělství Fuksa?

12) Vysvětlil Vít Bárta svým koaličním partnerům, jak to bylo s půlmiliardou za vícepráce pro stavitele 3. železničního koridoru bez soutěže, jak tvrdí novinář Kmenta?

13) Bude ministr Vondra i nadále ministrem obrany společné koaliční vlády, nebo bude přijata nabídka jeho rezignace a tím bude kauza ProMoPro považována za vyřešenou? A jak to tedy bylo se stovkami milionů, které se v době předsednictví „ztratily“, jak tvrdí ministerstvo financí?

14) Organizovala část ODS vzpouru části poslaneckého klubu Věci veřejných, či nikoli? Je toto představa ODS o koaliční spolupráci, boji proti klientelismu a vládě České republice?

Toto je jen část otázek, kterým daly vzniknout samotné strany vládní koalice a jejich představitelé. Oni sami takové otázky položili svým vládním partnerům a měli by na ně vyžadovat odpovědi.

Pokud tak neučiní, bude je v zájmu české veřejnosti pokládat sociální demokracie.

Autor: Michal Hašek | úterý 19.4.2011 13:00 | karma článku: 23.42 | přečteno: 1781x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

David Dvořák

Paní Jourová, umíte v té Bruseli i něco jiného než vyhrožovat, zakazovat a regulovat?

Aktuálně komisařka Jourová, kandidátka hnutí ANO, vyhrožuje Polsku zastavením dotací. Nejvýstižnější komentář na její adresu je od V. Klause ml. ... všichni jste blázni, jenom já letadlo.

21.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 13.93 | Přečteno: 83 | Diskuse

David Vlk

Správný "Tata" zvládne včecko. Musí!

Svalnatá,pružná mladá těla rozbíjejí vodní hladinu v elegantních skokanských kreacích.I leckterá dáma středního věku si při pohledu na tu přehlídku testosteronu tiše posteskne.Jen tiše, aby starej co chrápe vedle na dece neslyšel

21.7.2017 v 8:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Helena Vlachová

Únavné šaškárny

Únavné šaškárny. Tak bych nazvala soudní kauzy, jež se táhnou mnoho let a měli by v nich být odsouzeni někteří naši politici a vlivní

21.7.2017 v 6:09 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 937 | Diskuse

Karel Trčálek

Hledání ztraceného šílenství

Může mi někdo vysvětlit (rozumně samozřejmě), proč dobrá polovina lidí pod mými blogy mluví stylem, jako by byli z nějaké ujeté maloruské sekty?

20.7.2017 v 17:27 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1483
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.