Vláda namísto podpory systematicky znepříjemňuje krajům život

2. 05. 2011 12:55:25
Již od počátku svého působení začala vláda Petra Nečase uplatňovat ve vztahu ke krajům České republiky tzv. taktiku ostřelování. Namísto dialogu a koordinace svých kroků v zájmu našich občanů se patrně rozhodla maximálně znepříjemnit život těm, kteří kraje vedou. A kde mohla, svou příležitost patřičně využila. Namísto diskuze jsme jako hejtmani byli přinuceni k souboji, ve kterém jsme se snažili uhájit zájmy a potřeby lidí, kteří v našich krajích žijí a rozhodnutí vlády na ně reálně, bohužel většinou negativně dopadají.

První významný úder se vláda pokusila krajům zasadit již v srpnu loňského roku, kdy bylo schváleno usnesení, že se od roku 2011 ruší státní spoluúčast na financování projektů dotovaných z Regionálních operačních programů. Rozhořela se vlna nesouhlasu vedená hejtmany, která nakonec v lednu tohoto roku po dlouhých jednáních skončila naším úspěchem a odstoupením vlády od tohoto téměř šíleného záměru, který by těžce dopadl na mnoho projektů v krajích. Byl to však evidentně jen jeden z kroků vlády zaměřených proti krajům a Asociaci krajů České republiky.

Dlouhodobě platí, že vláda a její ministři jen minimálně jednají s Asociací krajů a v drtivé většině ji spíše obcházejí. Typickou ukázkou je snaha odstranit zástupce krajů z protidrogových aktivit vlády, přičemž každému soudnému musí být jasné, že právě takovéto aktivity je nutné s regiony koordinovat. V době, kdy již řadu měsíců kritizujeme podmínky a pomalé čerpání evropských prostředků vládou, přichází z její strany další políček: Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje zastavit financování některých projektů v rámci programu životní prostředí, což jednoznačně ohrozí projekty realizované a kofinancované z krajských rozpočtů. Hovoříme o projektech za stovky milionů korun a také o ohrožení projektů měst a obcí.

Aktuálně si pak „kopnout“ do krajů rozhodl sám ministr financí Miroslav Kalousek. Ve středu 27. 4. 2011 Ústavní soud rozhodl o zrušení jím prosazených změn ve stavebním spoření, čímž jen potvrdil to, co jsme říkali od prvního okamžiku, totiž že jde o změny protiústavní. A jaká byla reakce Miroslava Kalouska? Výpadek ve státním rozpočtu 6 miliard korun, který zavinila vládní koalice a jeho ministerstvo, bude prý muset kompenzovat na veřejných službách. Z toho vyplývá, že pan ministr nechá důsledky svých chyb dopadnout opět na kraje, které by mohly přijít například o prostředky na regionální železniční dopravu, sociální služby či regionální školství.

Ptám se, kde bere ministr Kalousek a celá vláda právo na to, aby nechala za vlastní neschopnost platit občany této země? Současná koalice se diskredituje svými vlastními aférami a každý den svými skutky potvrzuje, že vládnout prostě neumí. Beru to jako smutný fakt, který bohužel ještě nějakou dobu bude trvat. Bez přehnaných očekávání proto vyslovuji jen jeden požadavek: když už vládnout neumíte, přestaňte alespoň záměrně škodit krajům a všem lidem, kteří v nich žijí. To bude jediné prospěšné, co v tuto chvíli můžete udělat.

Autor: Michal Hašek | pondělí 2.5.2011 12:55 | karma článku: 12.21 | přečteno: 1599x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

O velkém zlomu v osobním životě jednoho člověka

Přečtěme si krátkou osobní výpověď člověka, v níž se hovoří o tom, jaké prožití a jaká zkušenost měla pro něj, v jeho osobním životě, ten největší význam. Možná tato slova pomohou také ostatním:

22.8.2019 v 14:24 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 212 | Diskuse

Petr Šimík

Pár myšlenek jako odpověď

Zajímavá diskuse k minulému článku mne dovedla k tomuto článku. Každý člověk v životě hledá nějaké poznání. Ale Co je vrchol poznání? Dá se v životě poznat tato nejvyšší pravda? Nedá.

22.8.2019 v 13:44 | Karma článku: 4.93 | Přečteno: 111 | Diskuse

Pavel Hewlit

Ta naše věčná vlastnost být za voly

Není to jenom věc pozorovatelná v MHD, je globální, akorát já mám v MHD blíž, a tak ji považuju za vlastní společenský model celého dalšího vnějšího světa.

22.8.2019 v 12:02 | Karma článku: 24.32 | Přečteno: 837 | Diskuse

Beata Krusic

A proč vlastně ne - Jirka Paroubek? 2.

Už jednou, tuším, že tak před třemi lety, jsem napsala svůj první blog na téma návratu Jiřího Paroubka. Proto dnešní blog nadepisuji stejně, ale s dvojkou na konci.

21.8.2019 v 16:29 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 481 | Diskuse

Pavel Vrba

Když se nakonec rozhodnu dobře

Co je to vlastně lidský život? Třeba hledání sama sebe a hledání něčeho krásného. Prostě něčeho, co nás drží při životě. A je to těžký, protože nás ze všech stran útočí tlaky konzumní společnosti, negativní zprávy a humus politiky

21.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 13.79 | Přečteno: 284 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1484
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.

Najdete na iDNES.cz