Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koalice ODS, TOP 09 a VV pohrdá daňovou solidaritou

27. 09. 2011 17:11:20
Vládní koalice dnes v poslanecké sněmovně opět smetla ze stolu návrh ČSSD na zavedení progresivního zdanění. Odmítla tak prohloubení principů daňové solidarity a vyslání jasného signálu občanům naší země, že v těžkých dobách to nejsou pouze lidé s průměrnými příjmy, kteří nesou na svých bedrech dopady ekonomické krize a vládních, veskrze asociálních škrtů. Poslanci tří vládních stran se také odmítli přiblížit vyspělým evropským a světovým zemím, ve kterých je určitá míra daňové solidarity zcela běžnou záležitostí, nad kterou se nikdo nepozastavuje a je považována za správnou.

Při rozpravě ve sněmovně pak tito poslanci zahrnuli sociální demokraty pohrdavými slovy o závisti, která nás prý k návrhu na vyšší zdanění fyzických osob s příjmy nad 1,2 milionu korun ročně vede. Opak je pravdou – nejde o závist, ale naopak jde o solidaritu a spravedlnost. Když se porozhlédneme po vyspělých státech, zjistíme, že způsob zdanění, kdy je zavedeno nové daňové pásmo pro občany, jejichž měsíční příjem dosahuje čtyřnásobku průměrné mzdy (cca 100 tisíc korun měsíčně), je standardní praxí ve dvou třetinách států Evropské unie. Švédsko má zavedenou horní sazbu daně z příjmu pro fyzické osoby 56,4%, Belgie 53,7%, Nizozemí 52%, Velká Británie a Rakousko 50%, Německo 47,5%, Francie 46,7%. A Česká republika? Pouhých 15%. Spolu s Bulharskem (10%), Litvou (15%) a Rumunskem (16%) jsme tak na zcela opačném konci této tabulky.

Zdaleka ne ve všech prvně jmenovaných zemích jsou ve vládě sociální demokraté. Ba spíše naopak, mnoho těchto zemí má vlády ryze pravicové. Ale i ony si uvědomují význam progresivního zdanění. Význam, který je hned dvojí. Jednak se bezesporu jedná o nezanedbatelný příjem státního rozpočtu, který by v České republice činil cca 1,5 miliardy korun ročně. A pak je tu ona zmiňovaná daňová solidarita. Tím, že naše vládní koalice tento krok odmítá, štěpí ještě více českou společnost. Lidé bolestivě pociťují a budou pociťovat dopady vládních škrtů snad ve všech aspektech jejich života od zdravotnické péče přes sociální zabezpečení až po zvyšování nepřímých daní včetně DPH na potraviny, léky a další. Vláda systematicky ubírá z rozpočtů krajů, nedodržuje s nimi podepsané smlouvy, neinvestuje do infrastruktury, omezuje rychlíkové spoje a ke všemu se jí nedaří vybírat daně tak, jak by měla. Ovšem 1,5 miliardy korun, které by každý rok mohla bez potíží a citelného dopadu na občany získat, s pohrdnutím odmítne. Předesílám, že daňová úprava by se přitom dotkla pouhých cca 5% ekonomicky aktivních obyvatel České republiky.

Vláda Petra Nečase by jistě ráda Českou republiku řadila po bok takových zemí, jako jsou Německo, Velká Británie či Francie, tedy vyspělé západoevropské státy. V otázce celospolečenské odpovědnosti za ekonomiku země a solidarity uvnitř společnosti se ale naopak řadíme právě k zemím, jako jsou Bulharsko a Rumunsko. V Německu či USA jsou sami bohatí občané schopni veřejně vystoupit a říci: Všichni společně jsme odpovědní za naši zemi, ve které žijeme, pracujeme a také vyděláváme. Tito lidé, kteří se v době krize sami hlásí o vyšší daně, jsou skutečnými demokraty a občany vyspělých zemí 21. století. Zemí, ke kterým se dnes naše opět vláda odmítla přiblížit.

Autor: Michal Hašek | úterý 27.9.2011 17:11 | karma článku: 16.21 | přečteno: 983x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Partajní hrátky

Jistě řada z vás zná britský sitcom Jistě, pane ministře i pokračování Jistě, pane premiére. Je neuvěřitelně nadčasový. I vzhledem k tomu, co nám předvádějí poslanci při svém prvním zasedání.

20.11.2017 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Nitka

Všichni chtějí dobro, jen si ho každý představuje jinak

Přiznávám, jsem občas masochista. Občas si prostě vědomě způsobuji utrpení a nevadí mi to. Dokonce si to i užívám. Třeba zrovna dnes. Dobrovolně sleduji ustavující schůzi PS PČR...

20.11.2017 v 16:11 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 464 | Diskuse

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jana Slaninová

Podlé stvoření

"Tohle je ta tvoje dcera?" zeptala se manžela a ukazovala na obrazovku, kde svítil FB profil. "Jo, to je moje dcera."

20.11.2017 v 15:36 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 365 | Diskuse

Lenka Pokorná

Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,

20.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1483
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.