Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chytrému napověz, hloupého trkni

20. 10. 2011 10:53:28
„Pane ministře, vámi nastavený způsob výběrových řízení na lesnické práce pro Lesy ČR je špatný. Mimo jiné povede k monopolizaci trhu se dřevem a likvidaci malých a středních dřevozpracujících firem, což bude mít dále velké dopady na zaměstnanost. Zároveň bude stát velmi pravděpodobně tratit výrazné finanční prostředky, protože se prakticky vzdává kontroly nad svými lesy a hospodařením v nich.“ Tato a podobná slova kritiky na způsob zadání výběrových řízení státním podnikem Lesy ČR zněla od chvíle, kdy byly tyto podmínky zveřejněny. Já osobně jsem ministra zemědělství Fuksu v našich debatách několikrát varoval před důsledky těchto tendrů a odpovědí mi byly pouze výmluvy a tvrzení o pravém opaku.
Není těžba jako těžba. Ta v podání pana exministra se daňovým poplatníkům pěkně prodraží.Není těžba jako těžba. Ta v podání pana exministra se daňovým poplatníkům pěkně prodraží.lidovky.cz

Nyní známe výsledky výběrových řízení a pokud je můžeme shrnout, potvrdili se ty nejčernější obavy. Jediná firma vyhrála 75% všech výběrových řízení, což mimochodem znamená, že pokud by skutečně obhospodařovala všech 88 jednotek, na kterých se svou nabídkou uspěla, jednalo by se v konečném důsledku o cca 50% z celkového množství vytěženého dřeva na našem území, a to v následujících pěti letech. Toliko výsledky výběrového řízení k argumentu, že nastavení tendru podporuje vznik monopolu a potlačuje konkurenci.

Bohužel, ďábel se skrývá v detailu a i v těchto tendrech tomu není jinak. Vítězná firma Less & Forest, mimochodem jedna z největších na trhu a tedy překvapivě další potvrzení kritiky nastavení výběrového řízení, které protěžovalo velké společnosti, zřejmě nebude chtít uzavřít smlouvy na všechny jednotky, kde uspěla. Proto přijdou na řadu další v pořadí, druhé nebo třetí „nejvýhodnější“ nabídky, se kterými bude vedení společnosti Lesy ČR jednat o uzavření smlouvy na lesnické práce za podmínek, které tyto firmy nabídly.

Bohužel se ukazuje, že tyto nabídky nebudou zdaleka tak výhodné, jako byla ta vítězná a Lesy ČR, respektive veřejné rozpočty, budou tratit. Záměrně ponechávám stranou připomínky některých odborníků, že toto byl skutečný záměr zadavatele těchto výběrových řízení, protože proto nemám dostatek důkazů. Nicméně doufám, že nový ministr zemědělství Petr Bendl dodrží své slovo a tyto více než pochybné tendry důsledně prověří a případně i navrhne jejich zrušení. V opačném případě ponese ODS a její ministři zemědělství, včetně toho nového, plnou odpovědnost za naprosto zásadní deformaci trhu se dřevem v České republice a ztrátu zaměstnání pro stovky a tisíce dřevařů.

Hlavním problémem ale bohužel nejsou samotné tendry, byť v konečném důsledku poškozují státní rozpočet. Rozhodující vliv na výsledky hospodaření České republiky s lesy má celkový přistup a politika státu, jak jí formuloval exministr Fuksa ve svém koncepčním materiálu, tzv. Dřevěné knize. Jedná se o samotný způsob prodeje dřeva při pni (na pařezu). Já i sociální demokracie tento způsob dlouhodobě kritizujeme a preferujeme prodej způsobem odvozního místa. Nejenom, že je ekonomicky mnohem výhodnější – pro stát, ale tento způsob zabezpečuje Lesům ČR mnohem lepší možnosti, jak reagovat při problémech s dodavateli. Při prodeji na pařezu mají Lesy jen velmi omezené možnosti, jak reagovat. Významným faktorem jsou zde i krádeže dřeva, které jsou právě při způsobu prodeje na pařezu prakticky nekontrolovatelné a objektivně dochází ke ztrátám.

Když se podíváme na způsob prodeje dřeva v okolních státech, například na Slovensko či do Rakouska nebo když se podíváme k některým soukromým hospodářům, všichni jednoznačně preferují způsob odvozního místa. Nakonec i jeden z ministrů této vlády a jeden z největších majitelů lesů v ČR, Karel Schwarzenberg se vyjádřil asi takto: „Systém obhospodařování lesů považuji i nadále za mylný, ale ten mnoho let zavedený systém nelze proměnit přes noc.“ Já bych souhlasil s tím, že nelze proměnit přes noc. Ale když, proboha, víme, že je to špatně a můžeme to nastavit jinak, tak se ptám, proč se nenašla odvaha nastavit to jinak. A navíc, ODS má ve svých rukách resort zemědělství a lesní hospodářství již od roku 2006, tedy měla dostatek času.

Jako stínový ministr zemědělství nemohu bohužel dělat nic jiného, než dohlížet na činnost resortu, navrhovat změny a upozorňovat na chyby. Reálné možnosti a odpovědnost má ministr zemědělství, kterým se nově stal Petr Bendl. Věřím, že dodrží svá slova a na hospodaření v lesích vlastněných státem se důsledně zaměří. Může začít například tím, že si promluví se svým kolegou ve vládě Schwarzenbergem.

Autor: Michal Hašek | čtvrtek 20.10.2011 10:53 | karma článku: 11.99 | přečteno: 879x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Partajní hrátky

Jistě řada z vás zná britský sitcom Jistě, pane ministře i pokračování Jistě, pane premiére. Je neuvěřitelně nadčasový. I vzhledem k tomu, co nám předvádějí poslanci při svém prvním zasedání.

20.11.2017 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Nitka

Všichni chtějí dobro, jen si ho každý představuje jinak

Přiznávám, jsem občas masochista. Občas si prostě vědomě způsobuji utrpení a nevadí mi to. Dokonce si to i užívám. Třeba zrovna dnes. Dobrovolně sleduji ustavující schůzi PS PČR...

20.11.2017 v 16:11 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 464 | Diskuse

Michal Dokoupil

Já, versus šílený čínský otec

Rodinné vztahy a jejich pravidla jsou v Číně, jak je asi většině známo, poněkud komplikovanější než v Evropě. Já se o tom mohl přesvědčit na vlastní kůži.

20.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jana Slaninová

Podlé stvoření

"Tohle je ta tvoje dcera?" zeptala se manžela a ukazovala na obrazovku, kde svítil FB profil. "Jo, to je moje dcera."

20.11.2017 v 15:36 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 365 | Diskuse

Lenka Pokorná

Separatismus

Hranice států v Evropě se různě mění a posouvají od počátku věků. Silnější státy, nebo ty, co si to o sobě aspoň myslely,

20.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.95 | Přečteno: 167 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1483
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.