Věci veřejné nechrání českého spotřebitele, ale obchodní řetězce

17. 02. 2013 13:14:41
Praha, 17. února 2013 - Nové vedení Věci veřejných odstartovalo svou labutí píseň na české politické scéně útokem na „Zákon o významné tržní síle.“ Dle slov nově zvoleného předsedy VV Víta Bárty tento „socanský“ zákon brání neviditelné ruce trhu, aby snížila ceny potravin. Musím proto, jako autor tohoto zákona, říci, že podobný blábol jsem slyšel naposledy, když Věci veřejné slibovaly boj proti korupci.

Zákon o významné tržní síle nijak nezasahuje do tvorby cen potravin. Důvodem jeho existence je ochrana zemědělců a potravinářů, kteří před vstupem v platnost tohoto zákona byli jen fackovacími panáky velkých obchodních řetězců. Několikaměsíční splatnost faktur, vyděračské praktiky, omezování konkurence na trhu vlivem dominantního postavení omezené skupiny provozovatelů supermarketů a hypermarketů a celá řada dalších nekalých obchodních praktik. Tomu byli vystaveni dodavatelé potravin či zemědělci a jejich jedinou šancí jak přežít bylo se tomu přizpůsobit. Zákon o významné tržní síle jim dal možnosti, jak jejich „otrocké“ postavení narovnat.

Tento „socanský“ zákon obchodním řetězcům totiž nařizuje, aby svým dodavatelům platily včas a dle zákona a aby po nich nechtěly výpalné za zařazení jejich zboží do nabídky. Tyto požadavky mají na provozovatelé obchodních řetězců všechny evropské země, ať již formou zákona jako například na Slovensku či ve Francii, tak formou vyhlášek či jiných regulačních opatření ve zbytku Evropské unie. Evropský hospodářský a sociální výbor pak v uplynulém týdnu označil postavení velkých maloobchodních řetězců na trzích EU za oligopol, a to ve všech 27 zemích. Zároveň tento výbor jasně řekl, že v případě obchodních řetězců trh selhal a vyžaduje dodatečnou regulaci ve prospěch narovnání tržních podmínek.

Pokud tedy Vít Bárta bojuje proti zákonu o významné tržní síle, bojuje proti zájmům českých zemědělců a potravinářů ve prospěch zahraničních vlastníků obchodních řetězců. Pokud požaduje zrušení zákona o významné tržní síle, nejsou jeho cílem levnější potraviny, protože cenu potravin určují primárně obchodní řetězce, ale znovunastolení dominantního postavení omezené skupinky zahraničních firem, které na našem trhu působí. Rozhodně však nehájí zájmy českých producentů potravin a českých spotřebitelů.

Výsledkem zrušení zákona o významné tržní síle nebude pokles cen potravin na našem trhu, ale zhoršení jejich kvality, postupná likvidace českého zemědělství a potravinářství a v neposlední řadě nárůst dovozu nekvalitních potravin ze zahraničí, hlavně pak z Polska. Pokud se tedy Vít Bárta a jeho Věci veřejné rozhodli své poslední měsíce v parlamentní politice věnovat do služeb obchodních řetězců, měli by to přiznat a nikoli se tvářit jako ochránci rovné obchodní soutěže.

Michal Hašek, statutární místopředseda ČSSD a stínový ministr zemědělství a venkova ČSSD

Autor: Michal Hašek | neděle 17.2.2013 13:14 | karma článku: 18.52 | přečteno: 1014x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Ústava „zařvala“, a prezident to neviděl

Středeční smutné výročí využili Chvilkaři k protestům proti vládě a prezidentovi. Vyvrcholením byl pochod před Hrad. Hlavě státu tam dali hlasitě najevo, že hrubě porušuje ústavu.

22.8.2019 v 9:32 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 812 | Diskuse

Ivan Bednář

Zaorálek ministrem

ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. S návrhem souhlasí jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Babiš.

22.8.2019 v 9:16 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jiří Nápravník

Útok hackerů na počítače novinářů a havárie letadla Boeing 737MAX

Co má společného hackerský útok a problémy letadla Boeing 737MAX? V obou případech je základ problému ve špatné práci programátorů, odborníků na moderní technologie. Chyba v SW už zabijela. Bude odvaha zabránit dalším tragédiím ??

22.8.2019 v 8:45 | Karma článku: 17.24 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jan Bartoň

Místo polotovaru Šmardy provařený Zaorálek!

Není lepšího příkladu personální vyprahlosti sociální demokracie než nominace na ministra kultury. Místo naprosto neznámého Michala Šmardy nabízí tato strana na post ministra Lubomíra Zaorálka. K pláči!

22.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 27.59 | Přečteno: 990 | Diskuse

Václav Smrk

Mučená ČSSD měla nominovat třeba Jiřího Fajta

Sociální demokraté stále ustupují hradní pomstychtivé šelmě, která je postupně trhá a ničí. Kdyby měli odvahu k protiútoku, tak by třeba jmenovali ministrem kultury Jiřího Fajta.

22.8.2019 v 6:36 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 476 |
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1484
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.

Najdete na iDNES.cz