Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kramáři z Kramářky aneb zABLokované Česko 2011

Při sledování vodopádu sobotních tiskových konferencí a tiskových prohlášení ze strany ODS a TOP 09 jsem měl pocit, jako kdybych se ocitl v jiném světě, na jiné planetě a nikoli v České republice, 9. dubna 2011, rok po volbách a po roce společné vlády ODS a TOP 09 s Věcmi veřejnými Víta Bárty. Kdyby nebyla situace tak vážná, musel bych se smát, jakou frašku se rozhodli pánové Nečas, Vondra, Schwarzenberg a Kalousek hrát s veřejností.

Pomiňme hned zpočátku nezpochybnitelný fakt, že prakticky na všechna velmi závažná fakta, popsána v článcích MF Dnes v závěru týdne upozorňuje sociální demokracie již od počátku roku 2010. Opakovaně jsme upozorňovali na personální provázanost Věcí veřejných s detektivní agenturou ABL, opakovaně jsme upozorňovali na podnikatelský záměr majitele VV Víta Bárty, opakovaně jsme upozorňovali na loutkové složení Věcí veřejných v čele s Radkem Johnem a opakovaně jsme varovali před možnosti privatizace naší demokracie v případě, že se Věci veřejné ujmou spolu s ODS a TOP 09 po volbách vlády v České republice. Toto vše nyní pomiňme, ale nemohu než nevěřícně pozorovat pány Nečase, Vondru, Schwarzenberga a Kalouska, kteří nyní hovoří o největším ohrožení demokracie od roku 1989 a o privatizaci politiky.

Pomíjím li fakt, že to po celou dobu říkala ČSSD, musím ale panu Nečasovi připomenout slova jeho předchůdce Topolánka, která pronesl počátkem března roku 2010: „Věci veřejné je mafiánský projekt lidí (i z okruhu ODS) ovládajících situaci v Praze.“ Tedy v době, kdy byl Petr Nečas Topolánkovým místopředsedou, a jsem si jist, že na poradách vedení občanských demokratů o VV v té době více než podrobně hovořili. Je faktem, a hovoří o tom i MF Dnes, že ODS, či alespoň řada jejích významných představitelů, se na vzniku Věci veřejných podílela a v realizaci projektu Víta Bárty podporovala. ODS o pozadí VV zkrátka věděla a stejně tak společně ODS a TOP 09 s VV společně vládly a při vytváření chobotnice ABL ve strukturách vlády a státní správy s Vítem Bártou aktivně spolupracovali, či to minimálně tolerovali. Jejich současné moralizování a ohánění se ohrožením demokracie je tak pokrytecké a falešné. Navíc je na místě se ptát, co dělaly a dělají příslušné bezpečnostní složky státu, které mají chránit demokratické ústavní zřízení České republiky. Pracují tak špatně, že je trumfla ABL a plány na privatizaci české politiky zůstaly Bezpečnostní informační službě neznámé, či byly tyto a podobné aktivity zmapovány a byli informováni vrcholoví ústavní činitelé včetně premiéra Nečase, který disponoval informacemi a nekonal ?

Stejně problematické jsou pak kroky, které pánové Nečas, Vondra, Schwarzenberg a Kalousek plánují nyní, dle vlastních slov pro ochranu demokracie a nutných reforem. Pokud tedy máme věřit jejich slovům o obludnosti problému a současnému ostentativnímu odporu k Věcem veřejným, kdy Miroslav Kalousek například hovoří o tom, že „odmítá ve vládě realizovat projekt politické divize ABL. Stejně tak pokud pánové Nečas, Vondra, ano ten Vondra s kauzou ProMoPro, Schwarzenberg a Kalousek nyní moralizují a zpochybňují mandát Věcí veřejných a ABL podílet se na vládě v České republice, musí za stejně pochybný mandát prohlásit i ten svůj nynější, vládní. Protože jedině díky hlasům politické divize ABL je nyní Petr Nečas premiérem, Alexandr Vondra, bohužel stále, ministrem obrany,  Karel Schwarzenberg ministrem zahraničních věcí a Miroslav Kalousek ministrem financí.

Pokud tedy chtějí pánové Nečas, Vondra, Schwarzenberg a Kalousek začít napravovat pověst své vlády bez Věcí veřejných, musí se rozhodnout. Rozhodnout o tom, který z poslanců Věcí veřejných, respektive ABL, je ještě dostatečně čistý, aby mohl podporovat jejich dvoukoalici a kdo je naopak již příliš špinavý. Zatím mají pro tento projekt k dispozici bývalého výkonného místopředsedu Škárku, který se z pozice pravé ruky Váta Bárty více než aktivně podílel na vytvoření této obludnosti a Kristýnu Kočí, která tu skupinu poslanců z nyní pro Nečase s Kalouskem nepřijatelné politické strany – detektivní agentury – prakticky rok vedla. A i kdyby měl platit projekt trojkoalice, jakože se tak ani jedna z koaličních stran zatím netváří, kdo další ze skupiny poslanců VV je pro ODS a TOP 09 ještě dostatečně čistý, aby vláda s jejich podporou byla ještě demokratická? A kolik těchto poslanců bude, aby „nová“ vláda získala v Poslanecké sněmovně důvěru? Protože bez vyjádření důvěry bude tato nová vláda stejně nelegitimní, jako ta s ABL a ODS s TOP 09 již nikdy nevyvrátí podezření, že jejich náhlé procitnutí po přečtení MD Dnes nebylo jen další lží a záminkou. Záminkou pro stavební lobby v ODS pro znovuzískání ministerstva dopravy či záminkou pro návrat týmu ODS na ministerstvo vnitra a následné zastavení již zahájených vyšetřování několika trestních oznámení na podezřelé veřejné zakázky a privatizace v resortu vnitra typu lukrativních lázní.

Já souhlasím s pány Nečasem, Vondrou, Schwarzenbergem a Kalouskem, že Česká republika nutně potřebuje reformy a opatření ke snižování schodku veřejných financí. ČSSD má nové vedení a vytváříme proto nový, proreformní, protikorupční a moderní politický program. Protože si stejně tak jako panové Nečas, Vondra, Schwarzenberg a Kalousek uvědomujeme, že to naše země potřebuje. Ale stejně tak dobře víme, že tyto změny může realizovat jen silná a stabilní vláda. Nikoli vláda založená v případě pokračování trojkoalice na největším korupčním projektu historie nebo na hlasech několika přeběhlíků, kteří se nyní rozhodli účelově opustit potápějící loď VV. Protože nikým jiným, než pouhými přeběhlíky slečna Kočí a pánové Škárka s Humlem nejsou. Jen další Melčák s Pohankou, kteří vědí, že jejich politická kariéra skončí dnem skončení jejich poslaneckého mandátu a jejich motivací nejsou tolik potřebné změny, ale udržení poslaneckých prebend, stejně tak všech dalších poslanců VV, kteří by se k podpoře dvoukoalice ODS a TOP 09 rozhodli a opustili Víta Bártu. Jak taková vláda funguje, jsme mohli sledovat v minulém období a shodneme se, že reformní rozhodně nebyla a silná a stabilní již vůbec ne.

Jak mohou pánové Nečas, Vondra, Schwarzenberg či Kalousek chtít, abychom uvěřili, že mají zájem provádět reformy, když ani po roce nejsilnější vlády v novodobé historii ČR nejsou tolik potřebné reformy ani na papíře?! Zatím se řeší pouze to, zda provize firmy ProMoPro od Alexandra Vondry byla 100 nebo 300 milionů či zda měla ODS dostat ze zmanipulovaného tendru na čističku odpadních vod v Praze 300 nebo 500 milionů korun. Reformy nikde, místo boje s klientelismu je zde chobotnice ABL a důkazem boje této vlády s korupcí je fakt, že 1/3 německých firem přemýšlí o opuštění ČR kvůli zhoršování podnikatelského prostředí korupcí. Jiným reálným výsledkem se tato vláda pochlubit nemůže.

Proto nemohu než navrhnout, v zájmu naší země a nutných změn, abychom měli v co nejkratším termínu nové volby, ze kterých vzejde nová, silná vláda. Můžeme rozpustit sněmovnu, prezident pak do 60 dnů vypsat nové volby a první zářijový týden si můžeme všichni zvolit novou vládu, která konečně začne vládnout a realizovat reformy. Jsem si vědom náročnosti a nákladnosti takového kroku, stejně tak únavy občanů z nekonečných kampaní, ale stejně tak jsem přesvědčen, že současná situace jiné demokratické a čestné řešení nemá. A navíc, na základě současného stavu věcí a vztahů uvnitř koaliční vlády, nebude nová vláda na světě dříve, než za dva nebo tři měsíce. S novými volbami tedy ztratíme dva měsíce, škoda, ale tato vláda promrhala rok. To je přijatelná ztráta za to, že skončí vládní agonie, zbavíme se ABL a začneme konečně pracovat.

 

Autor: Michal Hašek | neděle 10.4.2011 10:26 | karma článku: 13,01 | přečteno: 1133x
  • Další články autora

Michal Hašek

Statistika nuda je...

Letošní léto je opravdu horké. Kromě tropických teplot přineslo i vládni krizi a ostrý střet o podporu či nepodporu Rusnokovy vlády. Mé postoje a argumenty jsou všeobecně známy a někomu se hodně nelíbí. A tak v okamžiku, kdy některým mým kolegům dojdou korektní politické argumenty, začnou se v médiích opakovaně objevovat omšelá témata mé poslanecké docházky, kumulování funkcí, řádně přiznané osobní půjčky, a když už opravdu není kde brát, akademický titul JUDr.

29.7.2013 v 17:46 | Karma: 9,34 | Přečteno: 322x | Ostatní

Michal Hašek

Věci veřejné nechrání českého spotřebitele, ale obchodní řetězce

Praha, 17. února 2013 - Nové vedení Věci veřejných odstartovalo svou labutí píseň na české politické scéně útokem na „Zákon o významné tržní síle.“ Dle slov nově zvoleného předsedy VV Víta Bárty tento „socanský“ zákon brání neviditelné ruce trhu, aby snížila ceny potravin. Musím proto, jako autor tohoto zákona, říci, že podobný blábol jsem slyšel naposledy, když Věci veřejné slibovaly boj proti korupci.

17.2.2013 v 13:14 | Karma: 18,52 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

Michal Hašek

Nezábavné lži Petra Nečase

Všechna média v minulém týdnu převzala suchou informaci, že se Nečasova a Kalouskova vláda rozhodla v následujících dvou týdnech nezvyšovat daně. Člověku by se po těch letech neustálého šikanování a nejrůznějších změn skoro jásat. Šlo by však o velký omyl. Pominu fakt, že nejde o dva roky daňových prázdnin, protože letos už se daně směrem nahoru měnily a Nečasův kabinet naštěstí vydrží maximálně rok a kousek. Jak se ukázalo, pro podnikatele výše daní není problém na prvním místě. Vláda jim totiž ztěžuje podnikání na každém kroku.

13.2.2013 v 18:05 | Karma: 31,16 | Přečteno: 1456x | Politika

Michal Hašek

Posíláte seniory žebrat, pane premiére

Když se před časem ptali představitelé Věci veřejných ministra financí Kalouska na to, z čeho zaplatí církevní restituce, odpovídal tajemně a vyhýbavě. „Nelze to v tuto chvíli specifikovat“ a podobně. Nyní se již bohužel jasně ukázalo, kde vláda Petra Nečase hodlá nalézt zdroje pro financování nákladných a o několik desítek miliard korun předražených církevních restitucí. Bohužel pro české důchodce to má být ve zmražení starobních důchodů. Ministerstvo financí totiž, podle interního materiálu úřadu, který dnes zveřejnila média, plánuje zhruba dvěma milionům českých seniorů zastavit valorizaci důchodů.

20.2.2012 v 13:38 | Karma: 33,16 | Přečteno: 2806x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Halův seznam aneb vrtěti psem po česku

Jsou to téměř tři týdny, co v deníku Právo vyšla senzační informace „Policejní trezor skrývá politickou bombu“. Zpráva, která měla otřást celou politickou scénou. V pátek 20. ledna 2012 Právo na titulní straně mj. napsalo: „Podle zjištění deníku policie našla u zatčeného Michala Haly i „výplatní pásku“ se seznamem příjemců černých peněz, který si Hala pro svou potřebu vedl. Samotný dokument, který měl podle informací Práva Hala velmi pečlivě ukrytý, je nyní u policie přísně střežen a vyšetřovatel případu ho zamkl do trezoru.“

8.2.2012 v 10:27 | Karma: 10,86 | Přečteno: 1352x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Trpělivý Heger – krok za krokem za nadstandardem

Ministr zdravotnictví Leoš Heger je bezesporu uznávaným lékařem a bývalým primářem, který na pozici ministra nastoupil s pověstí odborníka politikou téměř nepolíbeného. Jak se ale ukazuje, je také velmi učenlivý a v kombinaci se svou vcelku seriózní pověstí dokáže potichoučku a nenápadně prosadit i takové věci, o kterých se jeho pravicovým předchůdcům, zkušeným politickým matadorům ani nesnilo. Zářným příkladem je dlouho diskutované zavedení standardu a nadstandardu, prostřednictvím kterého se tato vláda snaží přeměnit zdravotnictví ze všem dostupné veřejné služby v business projekt, ve kterém i za základní zdravotnickou péči bude pacient muset platit.

23.11.2011 v 13:01 | Karma: 15,50 | Přečteno: 1119x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Chytrému napověz, hloupého trkni

„Pane ministře, vámi nastavený způsob výběrových řízení na lesnické práce pro Lesy ČR je špatný. Mimo jiné povede k monopolizaci trhu se dřevem a likvidaci malých a středních dřevozpracujících firem, což bude mít dále velké dopady na zaměstnanost. Zároveň bude stát velmi pravděpodobně tratit výrazné finanční prostředky, protože se prakticky vzdává kontroly nad svými lesy a hospodařením v nich.“ Tato a podobná slova kritiky na způsob zadání výběrových řízení státním podnikem Lesy ČR zněla od chvíle, kdy byly tyto podmínky zveřejněny. Já osobně jsem ministra zemědělství Fuksu v našich debatách několikrát varoval před důsledky těchto tendrů a odpovědí mi byly pouze výmluvy a tvrzení o pravém opaku.

20.10.2011 v 10:53 | Karma: 12,61 | Přečteno: 884x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Pane Nečasi, nedělejte z lidí blbce!

Premiér Nečas zahájil ve Zlíně kampaň ODS pro krajské volby v roce 2012 a evidentně je přesvědčen, že lidé v krajích jsou hlupáci. Musí si totiž myslet, že v krajích nejenom že nemáme paměť, ale že žijeme někde, kde nejsou noviny, televize a ani žádné další zprávy o tom, co on a jeho předchůdce Mirek Topolánek krajům a jejich obyvatelům od roku 2008 provádějí. Jinak si neumím vysvětlit, že by byl schopen tvrdit, že si hejtmani krajů České republiky neumí poradit s problémy v regionech. Takže si to pane premiére Nečasi vyřešme hned na počátku, naprostá většina problémů, kterým kraje a jejich obyvatelé čelí, jste způsobil Vy a Váš předchůdce Topolánek. Kdyby Vás dvou a Vašich vlád nebylo, měli bychom se v krajích o poznání lépe.

3.10.2011 v 11:50 | Karma: 25,01 | Přečteno: 1810x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Koalice ODS, TOP 09 a VV pohrdá daňovou solidaritou

Vládní koalice dnes v poslanecké sněmovně opět smetla ze stolu návrh ČSSD na zavedení progresivního zdanění. Odmítla tak prohloubení principů daňové solidarity a vyslání jasného signálu občanům naší země, že v těžkých dobách to nejsou pouze lidé s průměrnými příjmy, kteří nesou na svých bedrech dopady ekonomické krize a vládních, veskrze asociálních škrtů. Poslanci tří vládních stran se také odmítli přiblížit vyspělým evropským a světovým zemím, ve kterých je určitá míra daňové solidarity zcela běžnou záležitostí, nad kterou se nikdo nepozastavuje a je považována za správnou.

27.9.2011 v 17:11 | Karma: 16,45 | Přečteno: 983x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

DPH = důkladně provedená hloupost

Zvýšení dolní sazby DPH na 14 procent od ledna 2012 a sjednocení sazeb na 17,5 procenta v roce 2013 má podle vlády zajistit peníze na reformu důchodového systému. Fascinující, jednoduché vysvětlení. Má to jen několik drobných chybiček. První: vůbec nic to nevysvětluje. Druhá: nezajistí to v podstatě ani korunu, a již vůbec ne na penzijní reformu. Třetí: vyvolá to mnoho vážných komplikací pro občany, kraje, města i různé instituce.

27.5.2011 v 8:34 | Karma: 16,59 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Vláda namísto podpory systematicky znepříjemňuje krajům život

Již od počátku svého působení začala vláda Petra Nečase uplatňovat ve vztahu ke krajům České republiky tzv. taktiku ostřelování. Namísto dialogu a koordinace svých kroků v zájmu našich občanů se patrně rozhodla maximálně znepříjemnit život těm, kteří kraje vedou. A kde mohla, svou příležitost patřičně využila. Namísto diskuze jsme jako hejtmani byli přinuceni k souboji, ve kterém jsme se snažili uhájit zájmy a potřeby lidí, kteří v našich krajích žijí a rozhodnutí vlády na ně reálně, bohužel většinou negativně dopadají.

2.5.2011 v 12:55 | Karma: 12,21 | Přečteno: 1599x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Otázky, které přinesla vládní krize

Noční jednání K12, kde se strany vládní trojkoalice dohodly na pokračování vládní spolupráce, přineslo další kapitolu do politické frašky, kterou vláda hraje s občany. Co je ale mnohem důležitější, nijak neodpovědělo na otázky, jež v době vládního bratrovražedného boje vystoupily na povrch. Tímto krokem dokončila vláda proces ztráty posledního zbytku důvěryhodnosti, který měla.

19.4.2011 v 13:00 | Karma: 23,72 | Přečteno: 1781x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Božská komedie Nečase a Kalouska

Když Dante Alighieri sepisoval svou Božskou komedii, jistě netušil, že se ji Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem budou snažit ve 21. století přepsat v České republice. Je až zarážející, jak se názvy hlavních kapitol Danteho komedie shodují s průběhem tzv. kauzy ABL, respektive jejího dopadu na vládu České republiky - Peklo, Očistec a Ráj. Stejné kapitoly, pouze s jiným, ale neméně dramatickým obsahem, se rozhodli sepsat poetové současné politické scény Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem.

13.4.2011 v 16:00 | Karma: 21,43 | Přečteno: 1765x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Dělení a spojování

Pořád se něco děje. Po komunálních volbách, které pro ČSSD nedopadly nijak tragicky ani zářivě, se občas zdá, že se pohnula zemská osa. Ale ne. Prosím, chápejte mou předchozí větu s nadsázkou. Zemská osa se nepohnula. To se pouze na radnicích v celé zemi utvářely nové koalice.

18.11.2010 v 15:07 | Karma: 10,81 | Přečteno: 1162x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Tři cesty

Jako bychom přišli na křižovatku bez rozcestníku. Stejně jako každý, kdo hledá cíl, se domlouváme, která z cest je ta správná. Zdůrazňuji a kladu velký důraz na slova správná cesta. Tedy nikoliv nejrychlejší či nejpohodlnější.

1.10.2010 v 10:41 | Karma: 12,77 | Přečteno: 1344x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Dokončené Nečasovy obraty…

Čtenáři blogu si možná vzpomenou, jak jsem 15. dubna tohoto roku reagoval na slova tehdy čerstvého šéfa občanských demokratů Petra Nečase. Pravil v Lidových novinách, že je ochoten „diskutovat“ o poplatcích ve zdravotnictví. Samozřejmě, až po volbách. Patrně se tehdy pod tlakem klesajících preferencí tou větou pokoušel naznačit, že poplatky ve zdravotnictví doznají změn, a že jejich dopady budou, no, řekněme, jemnější.

24.9.2010 v 10:57 | Karma: 19,31 | Přečteno: 1664x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Skutečně, pane předsedo…?

Jakkoliv chápu opoziční roli politika, jakkoliv rozumím tomu, že všichni máme své nadřízené, na mediální aktivity předsedy jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky koukám s úžasem. S úžasem a snad i pobavením.

30.7.2010 v 11:59 | Karma: 18,29 | Přečteno: 1954x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Jak se stát zlatým slavíkem české politické scény?

Popularita politika je zajímavým vedlejším produktem jeho práce. Někdy je toto kritérium ale maličko komické a většinou už vůbec není objektivní.

22.4.2010 v 14:50 | Karma: 19,95 | Přečteno: 1939x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Populismus?

Termín populismus označuje získání přízně bez ohledu na podstatu problému. Tolik základní definice populismu dle Wikipedie.

20.4.2010 v 11:32 | Karma: 11,00 | Přečteno: 2314x | Diskuse| Ostatní

Michal Hašek

Nečasovy obraty

Podle Lidových novin Petr Nečas, zatím nekorunovaná hlava ODS, naznačil, že je ochoten „diskutovat“ o poplatcích ve zdravotnictví. V jeho podání to znamená, že plně stojí za systémem poplatků, ale že poplatky za recept jsou obtížně vysvětlitelné, a tedy po volbách (to si dovolím zdůraznit) prý bude ochoten k diskuzi o jejich zrušení.

15.4.2010 v 10:30 | Karma: 19,71 | Přečteno: 1739x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1484x
Michal Hašek je hejtmanem Jihomoravského kraje a předsedou Asociace krajů ČR. Od roku 2002 do roku 2009 byl poslancem Parlamentu ČR a od roku 2006 předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Mgr. Michal Hašek vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Členem sociální demokracie se stal v roce 1998. V roce 2007 se ujal resortu zemědělství v rámci stínového kabinetu ČSSD.

Seznam rubrik